2019-20 Ohio All-Area teams

Here is a listing of many of the all-area teams from around Ohio, as The Dabbelt Report continues to bring you the most extensive girls hoops coverage around the Buckeye state.

Jim Dabbelt reached out to various people around Ohio and had them put together all-area teams from around Ohio.

Northeast Ohio All-Area

The All-NEO lists were made by gathering input from a panel of local HS and AAU coaches. To be eligible, the school has to be on the NEDAB district lists. We tried to cover all areas and all divisions as best we could on the lists. Also, any players who played half a season or less were only eligible to reach 2nd team all-region per past list practices. The Dabbelt Report was not involved in the selection of these teams.

Division 1:

FIRST TEAM

Gina Adams Senior Westlake

Reagan Bass Junior Strongsville

Lillee Carlson Junior Stow-Monroe Falls

Madison Cluse Junior Nordonia

Emma Dretke Sophomore Massillon Jackson

Chelsea Huffman Senior Cuyahoga Falls

Taylor Leatherman Senior Wadsworth

Destiny Leo Senior Eastlake North

Lindsey Linard Senior Medina

Kendall McCormick Junior Medina Highland

Sarah McKee Junior Medina

Shyanne Sellers Junior Aurora

Macyn Siegenthaler Senior Wooster

Nakayah Terrell Junior Canton McKinley

Hailey Weaver Junior Solon

SECOND TEAM

Abby Carter Junior Eastlake North

Clare Chambers Junior Magnificat

Kristen Chmielewski Sophomore Stow-Monroe Falls

Katie Clark Senior Walsh Jesuit

Peyton Davis Senior North Canton Hoover

Kerianne Diese Senior Massillon Jackson

Lauren Galaska Junior Olmsted Falls

Lizzie Imrie Senior Nordonia

Lexi Lemire Senior Canton GlenOak

Grace Mangapora Senior Canfield

Lanae Riley Sophomore Archbishop Hoban

Jacquie Roberts Senior Archbishop Hoban

Hayley Sims Senior Cleveland Heights

Abbie Stephens Junior Uniontown Lake

Alyssa Ziehler Sophomore Green

HONORABLE MENTION

Charlotte Adler Junior St Joseph’s Academy

Kamarah Bender Junior Warren Harding

Faith Burch Junior Warren Harding

Abby Carrington Senior Westlake

Kylie Dyrlund Sophomore Uniontown Lake

Destiny Evans Senior Lorain

Kyla Foster Junior Canton McKinley

Hailey Haywood Junior Barberton

Iyana Jenkins Senior Euclid

Jensaya Leonard Senior Garfield Heights

Faith Lewis Senior Amherst Steele

Abby Liber Sophomore Avon

Sam Liechty Junior Chardon

Maggie Long Junior Wadsworth

I’Anna Lopp Junior Kenmore-Garfield

Ariana Negron Sophomore Avon Lake

Ella Neitzel Sophomore St Joseph’s Academy

Olivia Payne Junior Green

Alyssa Peganoff Junior Avon

Josie Pry Senior New Philadelphia

Meredith Randulic Sophomore Massillon Perry

Hannah Schill Senior Archbishop Hoban

Athena Sevastos Junior Berea-Midpark

Grace Simon Junior Olmsted Falls

Amaya Staton Senior Amherst Steele

Elizabeth Stuart Junior Medina

Brenna Varga Senior Magnificat

Ava Warcaba Senior Hathaway Brown

Kayla White Junior Brush

Carolyn Wochele Junior Mentor

Division 2:

FIRST TEAM

Peyton Alazaus Senior West Branch

Chantel Barnett Senior Cleveland Central Catholic

Lizzie Bender Senior Gilmour

Mari Bickley Freshman Laurel

Annie Carney Senior Notre Dame-Cathedral Latin

Jackie Grisdale Junior Poland Seminary

Athena Hocevar Junior West Geauga

Elle Infalvi Junior Lake Perry

Maddie Miles Senior Padua

Adison Novosel Junior Revere

Carly Perusek Senior Beaumont

Maddie Pulettie Gilmour

Javaan Rogers Senior Akron Buchtel

Taylor Thierry Junior Laurel

Annie Watson Sophomore St Vincent-St Mary

SECOND TEAM

Haley Andrejcak Senior Bay

Carolyn Bencko Senior Chagrin Falls

Emma Brown Senior Copley

Gia Casalinova Freshman Cuyahoga Valley Christian Academy

Catara DeJarnette Sophomore Kenston

Lydia Gattozzi Junior Beaumont

Madyson Hacking Junior Lake Perry

Alexa Hocevar Freshman West Geauga

Anna Ibos Junior Trinity

Ari Johnson Senior St Vincent-St Mary

Kaydan Lawson Senior Orange

Emma Liberatore Senior Notre Dame-Cathedral Latin

Rachel Neer Junior Ravenna Southeast

Delaney Peters Freshman Keystone

Cam Tripp Senior Cloverleaf

HONORABLE MENTION

Rachel Apshago Senior Kenston

Lizzie Bickar Senior Tallmadge

Janayah Bohanon Freshman Trinity

Kendall Braaten Freshman Laurel

Tezjah Brooks Junior St Vincent St Mary

Kailyn Brown Senior Poland Seminary

Dream Cherry Junior St Vincent St Mary

Bella Dalessandro Senior Chagrin Falls

Nae Fryer Senior Niles McKinley

Ali Hudlik Junior Lake Catholic

Jeanne Hujer Sophomore Revere

Audrey Hyland Junior Bay

Giuliana Marinozzi Senior Laurel

DaeDae Nash Junior Akron Buchtel

Madison Prince Junior Beachwood

Hannah Ridgway Senior West Branch

Maddie Ross Senior Coventry

Nina Shaffer Freshman Cuyahoga Valley Christian Academy

Alyssa Weber Freshman Padua

Ally Ziegler Junior Beaumont

Division 3

FIRST TEAM

Karli Anker Akron Manchester

Haley Dmitruk Senior Independence

Tyra Eppinger Senior Lutheran East

Jalen Gibbs Senior Wellington

Paris Gilmore Freshman Ursuline

Emma Gumont Junior Warren Champion

Celina Koncz Senior Doylestown Chippewa

Izzy Lamperty Junior South Range

Taylor Leedy Senior Tuslaw

Grace Mills Junior Garrettsville Garfield

Emily Seboe Senior Loudonville

Taylor Thomas Junior Doylestown Chippewa

A’Mari Wheatley Senior Warrensville Heights

Abby Winnen Senior Elyria Catholic

Ally Winnen Senior Elyria Catholic

SECOND TEAM

Kendall Baker Senior Pymatuning Valley

Rylee Bennett Freshman Akron Manchester

Annika Bredel Sophomore Elyria Catholic

Joclyn Fristik Junior East Palestine

Alaya Henderson Senior Lutheran East

Emma Koons Junior Tuslaw

Sarah Meech Senior Smithville

Emily Rapacz Junior Elyria Catholic

Jade Salters Junior Warrensville Heights

Paton Sherry Junior East Palestine

Jenna Smith Sophomore Garrettsville Garfield

Lauren Snyder Senior Kirtland

Madison Stepanik Junior Independence

Brooklyn Troyer Junior Waynedale

Grace Vermilya Junior Loudonville

Anna Webber Sophomore Independence

Demi Watson Freshman Liberty

Brooke Whitt Junior Warren Champion

Shar’Da Williamson Senior Liberty

Kelsey Wolfe Junior Waynedale

 

Division 4

FIRST TEAM

Madison Cloonan Senior Cornerstone Christian Academy

Michaela Cloonan Senior Cornerstone Christian Academy

Caitlyn Condoleon Senior Warren JFK

Makenna Geiser Senior Dalton

Molly Howard Junior McDonald

Bree Hutson Junior Newton Falls

Emily McClain Senior Open Door Christian

Olivia Pater Junior Berlin Center Western Reserve

Izzy Perez Senior Lisbon David Anderson

Tai Roberts Sophomore Andrews Osborne

Ally Ross Junior Columbia

Riley Stopp Junior Cornerstone Christian

Marissa Ventura Sophomore Maplewood

Dani Vuletich Junior Berlin Center Western Reserve

Bella Zirzow Sophomore Bristol

SECOND TEAM

Camille Beatty Senior Dalton

Malarie Eggleston Senior Newbury

Grace Eucker Junior Badger

Madison Haidet Junior Newton Falls

Holly Hamilton Sophomore Newbury

Faith Hollobaugh Sophomore Warren JFK

Sophia Hook Freshman Bristol

Giselle Johnson Junior Andrews Osborne

Samantha Kim Freshman Lake Ridge Academy

Maddie Liberati Senior Lisbon David Anderson

Brittany Mooney Junior Bristol

Addison Mucci Senior St Thomas Aquinas

Grace Popovich Junior Badger

June Ruiz Sophomore Andrews Osborne

Alyssa Serensky Senior Berlin Center Western Reserve

Hayley Smith Senior St Thomas Aquinas

Abigail Spalding Senior Jackson-Milton

Baylie Starcher Sophomore Maplewood

Kailey Tyna Senior Cornerstone Christian Academy

Erika Warren Senior St Thomas Aquinas

 

__________________________________________________________________________________________________________________________

 

Columbus All-Metro Team

Selected by a small panel of basketball people around the central Ohio area. The Dabbelt Report was not involved in these selections.

DIVISION 1

Edyn Battle- Gahanna

Julianna Burris- Dublin Coffman

Gabby Hutcherson- Westerville South

Emily Irwin- Watkins Memorial

Anyssa Jones- Westerville South

Kilyn McGuff- Watterson

Lauren Scott- Worthington Kilbourne

Emma Shumate- Newark

Gabbie Stare- Newark

Nicole Stephens- Pickerington Central

DIVISION 2

Kiara Bagley- Whitehall

Sydney Bourquin- Jonathan Alder

Madison Lynn- Lakewood

Emily Londot- Utica

Mackenzie Mason- Bloom Carroll

Alexia Mobley- Whitehall

Ella Rogers- Granville

Cate Schieber- Granville

Alexia Stevens- River Valley

Jewel Watkins- Whitehall

DIVISION 3

Casey Bertle- Cardington

Madison Fitzpatrick- Mount Gilead

Blessing King- Worthington Christian

Megan Mayotte- Worthington Christian

Bekau Muselin- Elgin

Abbie Riddle- Liberty Union

Alexia Smith- Africentric

Nyam Thornton- Africentric

Sakima Walker- Africentric

Kat Weakley- Worthington Christian

DIVISION 4

Harlei Antritt- Newark Catholic

Emily Blevins- Berne Union

Hope Custer- Fairfield Christian

Bella Kline- Berne Union

Sophia Kline- Berne Union

Katie Neuhart- Delaware Christian

Cece Newbold- Danville

Lauren Noland- Fairfield Christian

Brynn Peddicord- Newark Catholc

Lyssi Snouffer- Delaware Christian

 

Southeast Ohio

This group of players was selected by SCOH50, who promotes the sport of girls basketball in the Southeast area of Ohio. Note: there is no D1 list due to the low number of schools in that district. The Dabbelt Report was not involved in these selections.

DIVISION 2 ALL-AREA

Morgan Bentley- Vinton County

Jaylah Captain- Circleville

Emily Coleman- Unioto

Kenzie McConnell- Circleville

Shaylee McDonald- Miami Trace

Kendyl Mick- Sheridan

Abbi Smith- Warren

Shawniece Smith- Chillicothe

Zoie Smith- Waverly

Faith Stinson- Sheridan

Player of the Year: Kenzie McConnell- Circleville

DIVISION 3 ALL-AREA

Allison Bayse- Huntington Ross

Kaylee Darnell- Wheelersburg

Addi Dillow- Coal Grove

Macie Graves- SE Ross

Marlee Grinstead- Alexander

McKenzie Hurd- Nelsonville York

Samantha Lafon- Ironton

Paige Tolson- Federal Hocking

Torie Utter- Georgetown

Azyiah Williams- Ripley

Player of the Year: Kaylee Darnell- Wheelersburg

DIVISION 4 ALL-AREA

Bri Claxon- South Webster

Abby Cochenour- Eastern Pike

Ava Hassel- Portsmouth Notre Dame

Jacey Justice- Peebles

Brooke Kennedy- Manchester

Kasey Kimbler- Green

Lexus Oiler- New Boston

Taylor Schmidt- Portsmouth Notre Dame

Cara Taylor- Waterford

Kyna Waderker- Belpre

Player of the Year: Jacey Justice- Peebles

Northwest Ohio

coming soon!