2018 Dayton Underclass All-Star Game

Back for its third season, the top non-seniors in the Dayton area will meet for an event considered the premier underclass all-star game in Ohio.

The 2018 Bill Moss Memorial Underclass All-Star Game is set for Wednesday, March 21, 2018 at Edison State College in Piqua, with the Division 1-2 game set to begin at 6 PM, and the Division 3-4 game at 7:30 PM.

The past two years, Jim Dabbelt and Bill Moss, the longtime head coach at Urbana High School, put on this event at Urbana HS. Both years, it was the best players in the Dayton area coming together to celebrate the elite talent from the Miami Valley.

Moss passed away suddenly at school on December 20 on the same day the two were supposed to meet before Urbana’s game against Tecumseh to finalize this year’s event.

With his passing, the event will now take on Bill’s name in his memory for all he has done in girls basketball around Ohio.

Check back here for more information as the event draws closer, including players attending, and special events in Moss’ honor.

DIVISION 1-2 GAME

North

Abigail Dickson, 5-2 Fresh., Valley View

Presley Griffitts, 5-10 Jr., Tecumseh

Lauren Hapgood, 5-7 Jr., Oakwood

Mya Jackson, 5-8 Jr., Wilmington

Julia Keller, 6-0 Soph., Carroll

Mikala Morris, 6-3 Jr., Kenton Ridge

Kenzi Saunders, 5-5 Soph., Middletown Madison

Chloe Smith, 5-9 Jr., Valley View

Allie Stefanek, 5-7 Soph., Carroll

Corinne Thomas, 5-10 Jr., Tecumseh

South

Maddie Bartley, 6-3 Soph., Fairmont

Sam Chable, 5-7 Jr., Centerville

Kendall Folley, 5-8 Fresh., Lebanon

Nyla Hampton, 5-6 Soph., Wayne

Alyssa Hall, 5-8 Fresh., Beavercreek

Shalaya Heath, 5-10 Jr., Northmont

Alexis Hutchison, 5-7 Jr., Centerville

Sha’maya Leigh, 5-10 Jr., Trotwood Madison

Mickayla Perdue, 5-9 Fresh., Springfield

Olivia Trice, 5-7 Soph., Wayne

 

DIVISION 3-4 GAME

East

Corina Conley, 6-0 Soph., Franklin Monroe

Kristen Dickison, 5-7 Jr., Milton Union

Maddie Downing, 6-0 Soph., Tri Village

Kenna Gray, 5-6 Fresh., Bethel

Morgan Haney, 5-7 Jr., Miami East

Kayla O’Daniel, 5-10 Soph., Arcanum

Abigail Peterson, 5-7 Fresh., Springfield Catholic Central

Lissa Siler, 5-7 Jr., Tri Village

Aubrey Stupp, 5-11 Soph., Tri County North

Sammi Whiteman, 5-7 Jr., Covington

WEST

Marissa Meiring, 5-9 Soph., Fort Loramie

Rachel Murray, 5-8 Jr., Waynesville

Courtney Prenger, 6-2 Jr., Minster

Emily Riddle, 5-9 Jr., Legacy Christian

Elly Schipfer, 5-11 Jr., Mechanicsburg

Kasey Schipfer, 5-7 Soph., Mechanicsburg

Nicole Sims, 5-5 Jr., Preble Shawnee

Sylvie Sonneman, 5-9 Soph., Greeneview

Reagan Ware, 5-7 Soph., Greenon

Ivy Wolf, 5-5 Fresh., Minster

 

All-Area Seniors returning to be honored between games (updated as needed)

Sarah Bergman, Botkins

Bailey Draughn, Beavercreek

Maddie Frederick, Tippecanoe

Macey Huelskamp, Anna

Alexis Straw, Lebanon

Hayley Suchland, Northeastern